Prima pagină Expozitii Expozitii 2011 CAC TARGOVISTE 08.05.2011

CAC TARGOVISTE 08.05.2011

Mesaj Mie Apr 13, 2011 12:00 pm
Dorin Pop Avatar utilizator
campion
campion

din pacate tot ceea ce spui este adevarat...si mai mare pacat este ca lumea confunda carpatinul cu alte rase de ciobanesti, gen sarplaninac sau caucazian. tocmani din aceste motive este foarte importanta prezenta in expozitii, si promovarea media...poate vom ajunge si noi cu carpatinul la un nivel de recunostinta pe care il merita aceasta minunata rasa. Telul nostru ar trebui sa fie ca fiecare roman sa stie cum arata cainele lui national. Din pacate deocamdata acest deziderat este destul de departe.
  • 0

"Cu dreapta stapanea de zgarda canele, care inca maraia.(...) Ingana spre cane o porunca scurta. Zavodul tacu (...) Era un animal mare si frumos, cu pieptul alb si spinarea cenusie." M. Sadoveanu - Tara de dincolo de negura - 1926

Mesaj Mie Apr 13, 2011 12:02 pm
Dorin Pop Avatar utilizator
campion
campion

sorin scrie:
unde putem afla detalii? program, etc...
Si eu as veni ca nu e asa departe.

poti sa il inscrii pe Amurg la clasa Baby, el face 3 luni pe 4 mai!!!
  • 0

"Cu dreapta stapanea de zgarda canele, care inca maraia.(...) Ingana spre cane o porunca scurta. Zavodul tacu (...) Era un animal mare si frumos, cu pieptul alb si spinarea cenusie." M. Sadoveanu - Tara de dincolo de negura - 1926

Mesaj Mie Apr 13, 2011 12:06 pm
Alin Butisca Avatar utilizator
erou al forumului
erou al forumului

alinaatudor scrie:
m-ati molipsit cu dorinta asta arzatoare de a face din Carpatin o emblema nationala..si nu as vrea sa stam si sa asteptam sa se intample...cum se face la tot si toate in Romania noastra de azi..

Mi-ai facut ziua si mai placuta...
Asta este calea.
Ma bucur mult.
  • 0

Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine

Mesaj Mie Apr 13, 2011 3:50 pm
alinaatudor Avatar utilizator
puppy carpatin
puppy carpatin

Am citit regulamentul expozitiilor (de fapt doar pe unul din siteuri) si am vazut ca nu e voie cu cainele decat daca il inscrii la concurs.. :( :(
  • 0

Mesaj Mie Apr 13, 2011 4:28 pm
sorin Avatar utilizator
baby carpatin
baby carpatin

Dorin Pop scrie:
sorin scrie:
unde putem afla detalii? program, etc...
Si eu as veni ca nu e asa departe.

poti sa il inscrii pe Amurg la clasa Baby, el face 3 luni pe 4 mai!!!

eu ziceam sa ma duc sa vad ce se petrece si sa socializeze si el cu carpatinii, da' acu ma gandesc sa-l inscriu pe micul monstru! Exista vreun tutorial, sau alt document de citit despre ce anume trebuie sa faca catelul ? Ma gandesc ca la 3 luni n-are ce sa faca decat pipi/caca sau ceva miorlaieri Carpatine :shock:

Cat despre ce spune alinaatudor are mare dreptate, nu numai ca ar trebui sa venim noi, ci si vecinii, cunostinte, cat mai multi!
  • 0

Mesaj Mie Apr 13, 2011 4:45 pm
alinaatudor Avatar utilizator
puppy carpatin
puppy carpatin

hehehe...na, noi astia novice si necunoscatori...ce de entuziasm..avem si noi acum un hobby, dar nu profesionist, deci va rog nu ne luati in nume de rau si chiar daca puii de catei pe care ii detinem nu sunt "exceptional" , nu ne dezumflati :oops: :P
  • 0

Mesaj Mie Apr 13, 2011 5:21 pm
sorin Avatar utilizator
baby carpatin
baby carpatin

Eu zic ca avem niste caini super! Acum sa vedem ce probe au de trecut... si ei si noi...
  • 0

Mesaj Mie Apr 13, 2011 5:32 pm
Alin Butisca Avatar utilizator
erou al forumului
erou al forumului

sorin scrie:
Exista vreun tutorial, sau alt document de citit despre ce anume trebuie sa faca catelul ?

Nu face altceva decat da cateva ture de ring in lesa, alaturi de ceilalti Carpatini inscrisi la clasa lui, adica baby in cazul tau (3-6 luni).
Dupa care arbitru acorda calificativele, la clasa ta ele sunt foarte promitator 1, 2 etc, plus cel mai bun este desemnat best baby la rasa lui, cel care va merge la ringul central, candidand la randul sau cu castigatorii titlurilor de best baby de la celelalte rase, pentru best baby in show.
  • 0

Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine

Mesaj Mie Apr 13, 2011 6:12 pm
denis stefanescu Avatar utilizator
carpatin junior
carpatin junior

Pentru ALINA
Daca te hotarasti sa o inscrii pe MURA la expo,sa stii ca vei avea tot sprijinul nostru
Aici nu ma refer la mine,ca si eu sunt novice,dar am participat si eu la citeva
expozitii si am vazut cum sta treaba.Vor fi multi crescatori cu renume care te pot ajuta
cu sfaturi sau poate chiar cu prezentarea MUREI in ring
As vrea sa o vad si live pe MURA,ca doar este ruda noastra.NU? :lol:
  • 0

A FI DOMN E LUCRU MARE,A FI OM E O INTIMPLARE

Mesaj Mie Apr 13, 2011 7:05 pm
sorin Avatar utilizator
baby carpatin
baby carpatin

Alin Butisca scrie:
sorin scrie:
Exista vreun tutorial, sau alt document de citit despre ce anume trebuie sa faca catelul ?

Nu face altceva decat da cateva ture de ring in lesa, alaturi de ceilalti Carpatini inscrisi la clasa lui, adica baby in cazul tau (3-6 luni).
Dupa care arbitru acorda calificativele, la clasa ta ele sunt foarte promitator 1, 2 etc, plus cel mai bun este desemnat best baby la rasa lui, cel care va merge la ringul central, candidand la randul sau cu castigatorii titlurilor de best baby de la celelalte rase, pentru best baby in show.

pare simplu. sa vedem cum ne descurcam cu timpul si hartogaria...
  • 0

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Expozitii 2011