Prima pagină Crestere si Intretinere Ciobanesc Romanesc Carpatin Coltul medicului veterinar ÎNTREBĂRI ŞI RĂSPUNSURI

ÎNTREBĂRI ŞI RĂSPUNSURI

Mesaj Joi Dec 30, 2010 7:09 pm
Florin Chiriac Avatar utilizator
carpatin junior
carpatin junior

alinaatudor scrie:
Multumesc mult, m-ati mai linistit...
deci nimeni nu are bec din asta cu infrarosii, nu? Sau se preteaza doar pentru pui foarte mici...

uff..toata lumea imi spune ca o tratez ca pe un copil cand ea de fapt e un caine puternic..dar uitandu-ma in ochii ei imi vine sa o iau in casa....ce sa mai, slabiciune feminina...Multumesc mult ca m-ati mai linistit...

Ca sa va linistesc si mai tare va dau exemplul masculului meu, desi are o cusca imensa, si bine captusita unde nu e nici exagerat de cald, dar nici frig, totusi de multe ori prefera sa doarma exact langa ea, sau sa alerge decat sa intre in ea, nu odata l`am vazut noaptea la -17, - 18 grade bine mersi tavalit in zapada fara nici un stres :)). Pana si puii prefera sa isi petreaca timpul noptii pe afara cotrobaind lucruri decat sa se inghesuie unu`n altu in cusca. Deci din acest punct de vedere puteti sa dormiti linistita, nu va murii de frig :)

La multi ani si toate cele bune !
  • 0

Mesaj Joi Dec 30, 2010 10:23 pm
Nicu Cazacu Avatar utilizator
veteran
veteran

Alina tu eşti extraordinară , ne faci să mai zâmbim şi să ne mai descreţim frunţile . Aşa cum au spus Gabi , Alin şi Florin , Mara nu are nevoie de nici un bec cu UV . Şi la noi atât Bella cât şi Sasha deşi au cuşti cu pat de scânduri peste care am pus panouri groase , peste care am lipit polistiren extrudat de trafic intens pentru a ţine cald , nici vorbă de a dormi în cuşti nici una . Toată ziua se joacă în zăpadă , se tăvălesc şi nici vorbă să le afecteze frigul . Cu riscul de a repeta şi eu acelaşi lucru , nu trebuie să îţi faci griji pentru Mara . Becurile se pot monta eventual dacă se întâmplă să ai pui mici în plină iarnă cu geruri mari ,atunci da , dar becurile acestea sunt de domeniul trecutului deoarece de aproximativ doi ani se folosesc panouri radiante cu infrarosu care sunt mult mai bune, mai sigure , mai ecomonicoase dpdv al consumului de energie electrică , care în prezent sunt la mare căutare şi "afară" şi care merg pe acelaşi principiu cum încălzesc razele soarelui pământul . Caută pe net panouri radiante şi vei afla totul despre ele . Sunt tot mai folosite mai ales ca alternativă de încălzire a caselor în Anglia , Germania , dar ceea ce vreau să-ţi spun că sunt panouri mici pentru spaţii mici , şi pot fi montate aproape oriunde . Acum noi îţi uram LA MULŢI ANI ! un an nou fericit şi mai bun din toate punctele de vedere.
  • 0

Caracterul este temelia demnităţii personale

Mesaj Joi Dec 30, 2010 10:44 pm
de croitoru Avatar utilizator
campion
campion

Mare ii va fi mirarea cand dupa toate imbunatatirile custii o va gasi afara dormind in zapada.Eu am un singur sfat mancare buna si in cantitati mai mari ca pana acum si periaj zilnic daca se poate pt aerisirea parului si indepartarea ghetii.
  • 0

Un caine fara caracter este un animal fara nicio utilitate...

Mesaj Vin Dec 31, 2010 5:47 pm
beto Avatar utilizator
baby carpatin
baby carpatin

Imagine

Imagine
  • 0

"Who we are and who we want to be is not the same all the time"-Xandria

Mesaj Vin Dec 31, 2010 5:50 pm
Florin Chiriac Avatar utilizator
carpatin junior
carpatin junior

Putin bronzat nu`i asa Beto ? :))
  • 0

Mesaj Vin Dec 31, 2010 5:52 pm
Nicu Cazacu Avatar utilizator
veteran
veteran

Da aşa este, sunt foarte concludente pozele şi cred că ne scuteşte de alte comentarii . Carpatinul în mediul său . Super pozele Beto .
  • 0

Caracterul este temelia demnităţii personale

Mesaj Vin Dec 31, 2010 6:04 pm
alinaatudor Avatar utilizator
puppy carpatin
puppy carpatin

Multumesc mult :) ...La multi ani cu Sanatate!!
  • 0

Mesaj Lun Mai 09, 2011 11:05 am
puppy carpatin
puppy carpatin

Iar eu la acest topic:

de curand am invatat sa mergem la pas si sa nu mai tragem in lesa...acum pot merge cu Mura in parc si nu numai in cel de caini.
Intrebarea mea se refera la faptul ca este un caine relativ "lenes", poate si din cauza marimei, a temperamentului..nu stiu..ce e drept e ca nu am scapat de meteahna fugitului...cum prinde o clipa de neatentie din partea noastra cum o tuleste..si atunci e asa de sprintena...e alt caine..in rest..merge agale, adulmeca...incerc sa ne antrenam reciproc insa e parca as forta-o..alerg cu ea in parc si ea pare ca se chinuie..adik nu e deloc "atletica". Cand ma opresc se tolaneste la picioarele mele...
Intrebarea abia acum vine: ii face rau miscarea asta..cu siguranta nu..nu alerg repede, nici mult..incerc sa o iau treptat, sa nu fortez nota, insa mi s-a spus ca in crestre ii poate face rau miscarea..ceea ce pe mine nu m-a convins..
Din punctul meu de vedere orice "copil" are nevoie de miscare, creste mai frumos, armonios..nu e ca si cand o leg de bicicleta si facem kilometri...
Spuneti-mi va rog...si ai vostri sunt lenesi ..sau am nimerit eu o puiuta "dupa chipul si asemanarea noastra" :lol: :lol:
  • 0

Mesaj Lun Mai 09, 2011 12:53 pm
de croitoru Avatar utilizator
campion
campion

Incercati sa aflati o parere autorizata de la un medic,eventual o radiografie coxo -femurala sa nu fie ceva probleme.In general carpatinul este un caine dornic de miscare si foarte energic.Deasemeni e posibil sa fie lipsa de antrenament.Studiati situatia ,in general e bine sa previi decat sa tratezi.Bafta ,sper sa fie totul ok!
  • 0

Un caine fara caracter este un animal fara nicio utilitate...

Mesaj Lun Mai 09, 2011 3:48 pm
puppy carpatin
puppy carpatin

Multumesc, luni mergem la vaccin si voi intreba si de asta...radiografie mai greu, caci la ploiesti nu e nici un aparat pentru animale, la spitalul de oameni nu ma primeste, am mai incercat..
poate doar sa imi fac un drum pana la bucuresti la facultatea de medicina veterinara, insa numai daca si medicul imi da unele banuieli...

si...tocmai ce m-a sunat sotul: 3 secunde cu spatele si a fugit..atat de repede si de departe ca a trebuit sa ia masina sa se duca dupa ea...paradoxal..cand alergam impreuna parca se taraie..cred ca e smechera..
oricum, sigur intreb pe cineva avizat sa o si consulte...

uff...e la fel de greu ca si cu copiii :roll:
  • 0

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Coltul medicului veterinar