Prima pagină Expozitii Expozitii 2011 TOP TEN 2010,TURNEUL CAMP.si DERBY CACIB - 26 - 27.02.2011

TOP TEN 2010,TURNEUL CAMP.si DERBY CACIB - 26 - 27.02.2011

Claudia Cazacu Avatar utilizator
veteran
veteran

Asociatia Chinologica Romana - Arad, are onoarea si placerea de a va invita la TOP TEN ROMANIA 2010, TURNEUL CAMPIONILOR si pentru prima data in Romania DERBY C.A.C.I.B. care va avea loc in data de 26 si 27 FEBRUARIE 2011.
Locul de desfasurare al expozitiei este la Expo Arad International - pavilioanele expozitionale sunt acoperite si incalzite.
Doresc sa va spun ca inca de pe acum s-au anuntat participanti din afara tarii care sunt in numar destul de mare.
Acest eveniment a fost anuntat de dl. Cristian Stefanescu si la expozitia care a avut loc la Arad in data de 10.10.2010, si pe care l-am postat in materialul filmat la topicul lui BELLA.
Vom reveni cu amanunte in ceea ce priveste taxele de participare si alte detalii privitoare la programul de desfasurare, cazare si traseu.
  • 0

„Câinele este singura fiinţă de pe Pământ care îşi iubeşte stăpânul mai mult decât pe el însuşi”
Josh Billings

Cogaion Avatar utilizator
carpatin junior
carpatin junior

Eu nu prea inteleg de ce Derby 2010 se tine in 2011, dar ....bine ca se tine. Vad ca Aradul pune monopol pe organizarea derby-urilor. In 2009 tot la voi s-a tinut. Chiar ma bucur, numai sa aveti grija ca ne invatati bine si ne asteptam la si mai mult in fiecare an ;)
  • 0

veteran
veteran

Meritele Asociatiei Chinologice Arad care dupa cum sti , a fost prima asociatie din Romania si atunci cred ca meritam sa organizam acest eveniment la un nivel european.
Mai jos am sa-ti postez cateva scurte repere din istoria chinologiei aradeane.
Chinologia arădeană, ca promotoare a mişcării chinologice din ţara noastră are o veche tradiţie.
În anul 1925 au luat fiinţă Clubul de Foxterrierilor Arad şi Clubul amatorilor de câini de poliţie din Arad. Aceste două cluburi arădene au promovat idea organizării activităţii chinologice şi din judeţele din jur, astfel că în 1927 ia fiinţă Reuniunea Regnicoloră a Prăsitorilor de Câini din România, stabilindu-şi sediul la Cluj şi având o subsecţie la Arad.
Dintre primele manifestări chinologice organizate în Arad amintim pe cele din 1925-1926 şi Expoziţia canină şi concursul pentru câinii de poliţie şi vizuină artificială în 14-15.09.1929, Expoziţia de câini de vizuină şi concursul la vizuină artificială în 29.06.1930 la care expoziţie au arbitrate specialişti din Anglia, SUA, Cehoslovacia, precum şi alte expoziţii.
Întreruptă de cel de al II-lea război mondial, activitatea chinologică din România a fost reluată la Arad în anul 1969, aici fiind înfiinţată “ASOCIAŢIA DE CRESCUT ŞI DRESAT CÂINI DIN R.S.ROMÂNIA”, când pentru prima dată s-au creat condiţii organizate pentru activitatea chinologică.
În 1971, ca urmare a sprijinirii de către Asociaţia fondatoare din Arad, a organizării activităţii chinologice şi a înfiinţării filialelor judeţene : Bihor, Cluj, Timiş, ş.a. Asociaţia de crescut şi dresat câini din R.S. România s-a transformat în Asociaţia Chinologică Română, cu sediul central la Arad, care asociaţie a fost primită în cursul anului următor în Federaţia Chinologică Internaţională – F.C.I. – ca membră federală.

Noi va asteptam in numar cat mai mare si asteptam unele sugesti din partea voastra.
Mihai, la noi tot timpul expozitiile sunt bine organizate si ne-am dori sa avem foarte multi carpatini la acest eveniment. Noi ne vom implica pentru toti cei care doresc sa participe cu conditia sa stim din timp pentru a putea inscrie participantii, a gasi locuri ieftine de cazare, unde se pot tine si cainii.
  • 0

„Câinele este singura fiinţă de pe Pământ care îşi iubeşte stăpânul mai mult decât pe el însuşi”
Josh Billings

Nicu Cazacu Avatar utilizator
veteran
veteran

Mihai , nu cred că se poate spune că Aradul pune monopol pe Derby şi Top Ten , tu ai fost la mai multe expoziţii organizate aici în Arad , atât la Expo Internaţional cât şi pe Ştrand şi la Parcul Chinologic . Cred că eşti de acord cu mine că expoziţiile de la Arad au ceva aparte , atât ca număr de participanţi din afara ţării cât şi din ţară . Să nu mai vorbim de organizare . Aşa cum arăta şi Claudia , noi am dorii o participare mare de Carpatini , mai ales că fiind în luna februarie toţi sunt în păr şi arată bine . Oricum noi suntem deja implicaţi în organizare şi o să vezi că o să iasă totul mai mult decât perfect .
Mihai , monopol sau nu , Derby sau nu , Top Ten sau nu , tu să nu uiţi de berea aceea .......(pt. cameraman).
  • 0

Caracterul este temelia demnităţii personale

carpatin junior
carpatin junior

Berea vine nu e treaba :D , insa nu stiu unde sa o aduc (Arad sau Cluj).
Chestia cu monopolul nu trebuie luata in sens rau, cel putin din partea mea. Mie imi convine de minune.
La derby sigur vom fi prezenti :D insa nu stim cu cine participam.
Frumoasa tare istorioara despre evolutia chinologiei aradene de-a lungul timpului. Aveti cu ce sa va mandriti si, in plus, motivatia devine mai mare sa depuneti eforturi sa realizati o oraganizare tot mai buna de fiecare data.
  • 0

veteran
veteran

Nu am luat nimic în sensul rău , cât despre bere o savurăm noi , ori la Cluj , ori la Arad . Oricum Mihai , indiferent cu cine vi tot cameraman voi fi aşa că....
  • 0

carpatin junior
carpatin junior

.... asa ca tre'sa ma pun bine cu cameramanul :lol:
  • 0

veteran
veteran

Ai ghicit Mihai , începe să-mi placă rolul de cameraman , cine ştie....
  • 0

veteran
veteran

CACIB - TURNEUL CAMPIONILOR 26 FEBRUARIE 2011
CACIB - TOP TEN 27 FEBRUARIE 2011

Arbitrii invitati:
1.- Stefanescu Cristian
2.- Papp Vasile Carol
3.- Dr. Shill Roberto
4.- Szabo Sandor - Ungaria
5.- Gelen Tibor - Ungaria
6.- Doedjins Roni - Olanda
7.- Schon Peter - Germania
8.- Radu Daniela
9.- Muntean Petru

Expozitiile se vor tine in complexul expozitional EXPO ARAD, situat pe Calea Aurel Vlaicu, iesirea dinspre Nadlac.

Termene de inscriere:
pentru 2 *CACIB - Turneul Campionilor este de 16 FEBRUARIE 2011
pentru TOP TEN - conform Regulamentului de participare la TOP TEN

Ultima zi de plata 20
FEBRUARIE 2011

O data cu inscrierea se va anexa si copie dupa dovada de membru ACHR (chitanta cu achitarea cotizatie pe anul 2011 sau 2010).

CAINII INSCRISI IN AMBELE ZILE ALE EXPOZITIEI TREBUIE SA FIE TATUATI SAU MICROCIPATI la intrarea in expozitie vor trece printr-o poarta care verifica existenta microcipului.
  • 0

Josh Billings

veteran
veteran

• 0

Josh Billings

Următorul

Înapoi la Expozitii 2011