Prima pagină Ciobanesc Romanesc Carpatin - Consideratii Generale Standard - Discutii despre TRASATURILE MORFOLOGICE ALE CAPULUI LA CARPATIN

TRASATURILE MORFOLOGICE ALE CAPULUI LA CARPATIN

Discutii pe marginea standardului

de croitoru Avatar utilizator
campion
campion

Am deschis acest subiect ca sa incercam sa stabilim ce inseamna cap mezocefalic -lupoid si trasaturile corecte care formeaza capul unui carpatin.
Am sa incep prin a prezenta capul femelei mele Ina care dupa parerea mea este destul de bun sa putem purta o discutie pe el.Cum il vedeti ,ce v-ar place sa arate altfel.

Imagine
  • 0

Un caine fara caracter este un animal fara nicio utilitate...

campion
campion

Multumesc Corinei pt poza pe care am postat-o, a carei autoare este!
  • 0

campion
campion

Voi incepe eu comentariile pe puncte:
-ureche-destul de mare (da bine in raport cu capul),forma buna triunghiulara,extremitatea usor rotunjita.bine aplicata pe cap,insertie buna putin deasupra ochiului.Avand in vedere ca este caine de paza de exterior si urechea trebuie sa ofere protectie la curenti.viscole,intemperii consider ca are o marime buna ,ca marja este spre marimea maxima undeva la 70%.
- ochiul- forma corecta ,potrivit de mare ,bine pigmentat(putea fi si mai inchis),comisuri bine aplicate si pigmentate.
-trufa mare,neagra si bine pigmentata
-forma botului -tronconic,puternic,nu se ascute foarte mult
-stop ideal(zic eu)nu marcat dar nici prea sters
-piele bine aplicata cu par scurt,prezinta masca ,un element care eu zic ca da bine la carpatin(inchisa bineinteles)
-pigmentatia robei pe cap culoare in standard
-forma mandibulei f buna cu o forma a buzei superioare nerotunjita in partea din fata.
-forma maxilarului si lungimea bune,buze groase bine pigmentate si aplicate(se putea si mai bine)
Personal mi-as fi dorit o buza(de jos) mai bine intinsa dar asta atragea dupa sine un cap mai fin ceea ce am la Arina si nu i-mi place, automat aduce si un stop foarte sters si atunci ne indepartam de capul mezocefalic.
-dinti nu mai zic ,ompleti chiar cu PM dublu(jos) lucru foarte bun la o rasa de lucru intalnit frecvent la rase consacrate.
  • 0

Gabriel Mirea Avatar utilizator
carpatin junior
carpatin junior

Cap superb. Felicitari crescatorului.
  • 0

Un caine bun nu alearga dupa toti care il striga.

campion
campion

Intradevar Dan Sarbu este un om care a vazut bine carpatinul.A achizitionat si a produs un nr mare de exemplare de calitate si mai important omogene,lucru care reiese si din rezultatele obtinute in ultimii ani.Pasiunea si munca si-au spus cuvantul.
Chiar zilele trecute am fost contactat de el pt a participa la campionat .Ii doresc succes in continuare!
  • 0

Alin Butisca Avatar utilizator
erou al forumului
erou al forumului

de croitoru scrie:
Voi incepe eu comentariile pe puncte:
-ureche-destul de mare (da bine in raport cu capul),forma buna triunghiulara,extremitatea usor rotunjita.bine aplicata pe cap,insertie buna putin deasupra ochiului.Avand in vedere ca este caine de paza de exterior si urechea trebuie sa ofere protectie la curenti.viscole,intemperii consider ca are o marime buna ,ca marja este spre marimea maxima undeva la 70%.
- ochiul- forma corecta ,potrivit de mare ,bine pigmentat(putea fi si mai inchis),comisuri bine aplicate si pigmentate.
-trufa mare,neagra si bine pigmentata
-forma botului -tronconic,puternic,nu se ascute foarte mult
-stop ideal(zic eu)nu marcat dar nici prea sters
-piele bine aplicata cu par scurt,prezinta masca ,un element care eu zic ca da bine la carpatin(inchisa bineinteles)
-pigmentatia robei pe cap culoare in standard
-forma mandibulei f buna cu o forma a buzei superioare nerotunjita in partea din fata.
-forma maxilarului si lungimea bune,buze groase bine pigmentate si aplicate(se putea si mai bine)
Personal mi-as fi dorit o buza(de jos) mai bine intinsa dar asta atragea dupa sine un cap mai fin ceea ce am la Arina si nu i-mi place, automat aduce si un stop foarte sters si atunci ne indepartam de capul mezocefalic.
-dinti nu mai zic ,ompleti chiar cu PM dublu(jos) lucru foarte bun la o rasa de lucru intalnit frecvent la rase consacrate.

Da, in mare parte de acord.
Pentru cititorii care nu cunosc denumirea de cap mezocefalic, mai multe detalii AICI.
Cu ce as fi putin in dezacord privitor la cele scrise de Cosmin mai sus ar fi: o buza(de jos) mai bine intinsa dar asta atragea dupa sine un cap mai fin.
Am vazut capete de Carpatin mai masive si totusi cu buze bine aplicate. Inca mai este desigur mult de lucru in selectie, dar cred ca astfel de exemplare vor aparea tot mai des. Dar intotdeauna voi prefera o buza inferioara putin mai "grea" uneia bine aplicata, dar pe un cap foarte fin.
Cu siguranta Ina este un exemplar deosebit de reusit, care intradevar merita numele de Carpatin.
  • 0

Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine

Înapoi la Standard - Discutii despre