petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de alinaatudor »

Buna ziua si La multi ani cu sanatate!

am postat acest topic caci sunt intr-o mare incurcatura.
In ziua si noaptea de Craciun au fost petarde si bubuituri foarte puternice din cauza artificiilor ...iar Murei chiar i-au displacut complet...a sarit gardul si incerc a sa intre in casa...
Nu a fost o mare problema atunci, caci am fost acasa si am stat cu ea...insa ce ma fac in noaptea de Rev, cand ma duc cu familia intreaga la un party si pe ea ar fi trebuit sa o lasam in curte, na...
stiu ca pe aici se discuta despre caractere neinfricate, lupi si ursi, insa patardele si pocniturile cred ca ii sperie cam pe toti...iar ea e un puiutz, si nu stiu ce sa fac...am sunat la nenumarate pensiuni de caini, e full totul...o tipa de la o pensiune din asta de caini mi-a spus ca as putea sa ii dau niste "pastile" sa o ametesc putin si ar dormi,...dar mi se pare o idee tampita, nmu sunt de acord deloc cu asta, ii amorteset simturile, si poate ii face mai rau decat bine...si asta m-a cam pus si pe ganduri cu pensiunile lu' peste...imi inchipui c asta cam fac ei cu cateii...
noi stam in oras, stiu ca e mare diferenta de voi cei care stati la curti mari, intinse pe sute de metri, ar avea loc sa se ascnda ...insa la noi, suntem inconjurati de case..unde sigur toti vor da petrade si artficiii...
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat..... :?: :?:
Avatar utilizator
de croitoru
campion
campion
Mesaje: 470
Membru din: Mar Aug 24, 2010 9:36 am
Localitate: Dambovita

Re: petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de de croitoru »

Din pacate nu stiu cat de mult o veti putea educa in aceasta privinta frica e genetica ,unii se nasc cu aceasta panica altii nu.Am si eu un exemplu in curte in cateaua de ciob german care de altfel este un caine de paza foarte bun dar cand vine perioada revului este in stare sa intre peste noi in casa.Cu carpatinii este invers inebunesc de nervi si ataca furibund in directia zgomotului.Daca le dau o petarda mica dincolo de gardul de la gradina sar gardul dupa ea de nervi ce au.
Solutia este sa incercati sai prezentati acest fenomen aruncand petarde mici la distanta fata de ea si sa o tineti aproape si sa o incurajati astfel incat sa realizeze ca nu i se intampla nimic rau.Incepeti de la distante mari15-20m cu petarde slabe.Efectuati exercitiul progresiv ca distanta si intensitate si nu foarte mult de la inceput ,nu va apropiati cu detonarea mai aproape de 5m.Cu toate ca frica este genetica si probabil nu va scapade ea cel putin trebuie sa o faceti sa inteleaga ca nu i se va intampla ceva rau.Incurajati-o si tineti-o aproape cu un pic de contact fizic si poate cine stie .....nu va asteptati la rezultate din prima BAFTA!
Un caine fara caracter este un animal fara nicio utilitate...
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de alinaatudor »

Multumesc mult pentru raspuns
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de alinaatudor »

Stiti, ma gandeam, poate isi schimba atitudinea si din frica asta sa se transforme in agresivitate. Eu am niste garduri inalte, de fier, si nu poate sapa nici pe sub ele, insa ma astept la orice, si nu as vrea sa iasa din curte si sa sperie cartierul...
Va multumesc mult pentru raspuns, incerc sa ii gasesc un loc la o pensiune, insa pentru anul viitor va voi urma sfatul si voi incerca sa ii arat ca nu pateste nimic.
Avatar utilizator
corbu
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 52
Membru din: Joi Oct 14, 2010 8:44 am

Re: petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de corbu »

Alina Tudor nu-ti supune cainele si mai multor chinuri psihice.
Sunt caini pe care-i dor in cot de astfel de evenimente, caini care devin extrem de agresivi si vor sa "le" atace si caini care .... fac pe ei de frica.
Pe cei din urma, nu-i mai chinuiti cu "antrenamente" gen aruncat petarda la o anumita distanta, etc.
De sarbatori ii bagati undeva unde se simt in general in siguranta, si nu pot vedea lumina artificiilor.
Stresul va fi mai mic si cainele va trece mai "usor" peste eveniment.
Unii reactioneaza la sunet, altii la lumina, cert e' ca, desi le poti ameliora aceasta frica, cu multa munca, nu o vei putea starpi definitiv.
Restul e' can-can!
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de alinaatudor »

mersi, am dus-o la pensiune ...a fost ok zic eu, nu parea traumatizata...
si nu facea pe ea de frica, ci cauta loc sa se ascunda, dar cum noi nu eram acasa, am zis sa fac ce pot pentru siguranta ei...sunt sigura ca la anul nu va mai reactiona la fel, s-a mai obisnuit cu zgomotul de petarde si de bici.....oricum, sa ii arunc eu petarde nu am cum , caci nu am asa ceva...
multumesc mult tuturor pentru sfaturi, e bine sa afli cat mai multe pareri
Avatar utilizator
Megatron
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 20, 2015 8:16 pm

Re: petarde si bubuituri in noaptea de Rev

Mesaj de Megatron »

alinaatudor scrie:Buna ziua si La multi ani cu sanatate!

am postat acest topic caci sunt intr-o mare incurcatura.
In ziua si noaptea de Craciun au fost petarde si bubuituri foarte puternice din cauza artificiilor ...iar Murei chiar i-au displacut complet...a sarit gardul si incerc a sa intre in casa...
Nu a fost o mare problema atunci, caci am fost acasa si am stat cu ea...insa ce ma fac in noaptea de Rev, cand ma duc cu familia intreaga la un party si pe ea ar fi trebuit sa o lasam in curte, na...
stiu ca pe aici se discuta despre caractere neinfricate, lupi si ursi, insa patardele si pocniturile cred ca ii sperie cam pe toti...iar ea e un puiutz, si nu stiu ce sa fac...am sunat la nenumarate pensiuni de caini, e full totul...o tipa de la o pensiune din asta de caini mi-a spus ca as putea sa ii dau niste "pastile" sa o ametesc putin si ar dormi,...dar mi se pare o idee tampita, nmu sunt de acord deloc cu asta, ii amorteset simturile, si poate ii face mai rau decat bine...si asta m-a cam pus si pe ganduri cu pensiunile lu' peste...imi inchipui c asta cam fac ei cu cateii...
noi stam in oras, stiu ca e mare diferenta de voi cei care stati la curti mari, intinse pe sute de metri, ar avea loc sa se ascnda ...insa la noi, suntem inconjurati de case..unde sigur toti vor da petrade si artficiii...
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat..... :?: :?:
Imagine
Buna seara,
Detin si eu o rasa de caine Ciobanesc in varsta acum de 6,5 Luni si am observat un comportament foarte timorat la zgomote mai puternici cum ar fi: batut din palme, caruta cu cal mergand si zdranganind, tractor si chiar de mine ii este frica(am mai atins-o din cand in cand pentru a ma asculta pentru ca era prea zapacita si smucea di zgarda la trecatori). Ce se poate face in cazul meu? Tin sa spun ca o tin undeva mai in spatele curtii, in tarc unde este liniste si nu are parte de zgomote? Ar da rezultate daca o leg?
P.S. Ma intreseaza sa poata pazi casa, nu sa fuga atunci cand vine hotul!!!!
Multumesc.
Scrie răspuns