promovare internationala mai activa?

Avatar utilizator
codrut al Vlahului
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 47
Membru din: Vin Oct 25, 2013 3:10 pm
Localitate: Trier, Germania

promovare internationala mai activa?

Mesaj de codrut al Vlahului »

Codrut este, nu spun primul ci poate printre primii carpatini care face promovare a rasei in Germania. Observand reactia oamenilor la prezenta lui pot spune ca fara nici o indoiala aceasta rasa este necunoscuta. Codrut este un Caine care se remarca oriunde s-ar afla prin aspect, prin blana, prin prezenta lui prietenoasa dar si faptul ca e foarte necunoscut. Pe strada este privit cu curiozitate dar si cu respect, datorita taliei sale. Neplacut, am fost intrebata "ce fel de amestec este?", ma rog adica ce rasa de caini s-a folosit la incrucisare. Apoi una la scoala de dresaj ma intreaba daca este cumva pui de caucazian. Frumos, fara sa ma simt eu jignita, sunt intrebata daca el ar fi o noua descoperire. Iar eu le raspund la toti ca este o rasa autentica, originara din Romania. Mare le este mirarea cand le mai spun si ca al meu Codrut este doar un Baby. Naja, un Baby de 4 luni juma de 26 Kg si inalt de cca. 60 cm ... cred si eu ca e de mirare.

Asa ca ........ poate ca ar fi necesara o promovare internationala mai activa ... sau poate sa fie lasata aceasta rasa intr-o Umbra de mister?!? poate ar putea fi un subiect de dat cu parearea

toate cele bune

am sa atasez si ce scrie pe scurt intr-o carte despre ciobabesti (din pacate in germana)
Imagine
Avatar utilizator
Alin Butisca
erou al forumului
erou al forumului
Mesaje: 868
Membru din: Joi Apr 29, 2010 11:30 pm
Localitate: Stei, Bihor
Contact:

Re: promovare internationala mai activa?

Mesaj de Alin Butisca »

Un pas mare in promovarea internationala a rasei l-a facut http://www.carpathiandog.info" onclick="window.open(this.href);return false;, site in limba engleza si dedicat in totalitate Carpatinului. Dar nu suficient, evident.
Informatiile sunt foarte diversificate: articole, standard, galerii foto, video, etc.
Dar bineinteles ca promovarea fizica, a vedea acest caine live este la randul sau extrem de importanta.
Fiecare care isi aduce aportul in acest sens face mult.
De aceea este foarte important ce faceti cu Codrut.
Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine
Avatar utilizator
codrut al Vlahului
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 47
Membru din: Vin Oct 25, 2013 3:10 pm
Localitate: Trier, Germania

Re: promovare internationala mai activa?

Mesaj de codrut al Vlahului »

Asa cum se spune ca "ceea ce e frumos sa arati si altora", asa am facut si noi si l-am dus pe Codrut din Stana Vlahului la Expozitia Canina Internationala din Luxemburg. Prezenta noastra a fost un succes, fiind des intrebati ce rasa este si fiind chiar des fotografiat. Codrut a reprezentat Rasa Ciobanesc Romanesc Carpatin cu succes la categoria PUPPY. La categoria Champion a mai fost prezent un alt Exponent, frate de-al lui Lotru (tatal lui Codrut), nascut in 2011, insa cu care nu am reusit sa intram prea mult in contact ca eu eram cam limitata de prezenta d-soarelor mele. Atasez fotografii
Imagine
Imagine
Imagine

Toate cele bune si sa ne ajute D-zeu la o prezenta cat mai reusita pe viitor
Imagine
Avatar utilizator
Alin Butisca
erou al forumului
erou al forumului
Mesaje: 868
Membru din: Joi Apr 29, 2010 11:30 pm
Localitate: Stei, Bihor
Contact:

Re: promovare internationala mai activa?

Mesaj de Alin Butisca »

Felicitari!
Pozele sunt foarte frumoase. Cam mare Codrut pentru un puppy :lol: ... va fi un mascul mare si foarte frumos.
Sunt sigur ca suita reusitelor sale nu se vor opri aici.
Nu am putut sa nu remarc fericirea si bucuria de pe fata ta, Adriana, in fotografii alaturi de Codru... Mi-a crescut inima.
Inca odata felicitari pentru tot ce faci pentru aceasta rasa.
Salutari la toti si va asteptam la Stei cand veniti in tara.
Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine
Avatar utilizator
codrut al Vlahului
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 47
Membru din: Vin Oct 25, 2013 3:10 pm
Localitate: Trier, Germania

Re: promovare internationala mai activa?

Mesaj de codrut al Vlahului »

Sincera sa fiu si mie imi creste inima cand il vad. De invitatie ne bucuram mult, insa o sa vorbim la Telefon, poate veniti voi la Garda de Sus. Vedem noi

Toate cele bune
Imagine
Avatar utilizator
codrut al Vlahului
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 47
Membru din: Vin Oct 25, 2013 3:10 pm
Localitate: Trier, Germania

Prezenta carpatinilor si la Dortmund

Mesaj de codrut al Vlahului »

Sa participi la o Expo cu mai mult de 4000 de caini nu e usor, nici pentru crescator si nici pentru patrupedul sau, dar ne bucuram ca am avut onoarea sa aratam ca aceasta rasa exista

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
codrut al Vlahului
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 47
Membru din: Vin Oct 25, 2013 3:10 pm
Localitate: Trier, Germania

Prezenta noastra la Saarbrucken

Mesaj de codrut al Vlahului »

Asa cum a-ti observat incercam sa facem prezenta cat mai desa pe teritoriul Germaniei. De aseasta data, Expozitia a fost la Saarbrucken. In urma ultimului titlu castigat, Codrut al nostru a devenit Campion Germania la Juniori. Am facut deja formalitatile necesare, asteptam numirea oficiala.
Ca si in celelalte dati, Codrut se face observat usor si starneste curiozitate. Suntem des intrebati "Ce rasa e aceasta?". Din pacate tot la fel de des suntem intrebati daca "Este un Caucazian?". Ma enerveaza la culme. Chiar la o baba nesuferita, care avea impresia ca le stie pe toate, i-am spus ca este o jignire pentru aceasta rasa sa fie comparata cu caucazianul. In fine, parerea mea e ca pana aceasta rasa va fi international cunoascuta .... mai avem de mancat paine.
Atasez poze:

Imagine



Toate cele bune
Imagine
Avatar utilizator
Alin Butisca
erou al forumului
erou al forumului
Mesaje: 868
Membru din: Joi Apr 29, 2010 11:30 pm
Localitate: Stei, Bihor
Contact:

Re: promovare internationala mai activa?

Mesaj de Alin Butisca »

Felicitari din nou!
Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine
Scrie răspuns