Torr la noua luni!

Avatar utilizator
Dorin Pop
campion
campion
Mesaje: 438
Membru din: Vin Apr 30, 2010 9:19 am

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Dorin Pop »

daca mai cauti pe forum cu siguranta vei mai gasi masculi pe la varsta de 9 luni
"Cu dreapta stapanea de zgarda canele, care inca maraia.(...) Ingana spre cane o porunca scurta. Zavodul tacu (...) Era un animal mare si frumos, cu pieptul alb si spinarea cenusie." M. Sadoveanu - Tara de dincolo de negura - 1926
Avatar utilizator
Romi
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 41
Membru din: Dum Mar 04, 2012 9:07 pm

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Romi »

Eu nu am gasit nimic.Daca are cineva material...
Avatar utilizator
Romi
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 41
Membru din: Dum Mar 04, 2012 9:07 pm

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Romi »

Robert.In primul rind ca nu asa se primeste un novice ,sau poate ca te-ai plictisit sa vezi expuse tot felul de potai.Poate ca ai motive intemeiate si in mare parte te inteleg(asta ca sa nu ma crezi vre-un ipocrit ranit in orgoliu).Macar dL Horatiu si-a spus punctul de vedere pe cind tu...Nu sunt vre-un aspirant la ,,crescatorul anului" ,am primit catelul la 4 saptamini conform cererii:un caine de talie mai mare pentru curte.Eram constient ca nu poate fii un exemplar de show(ring),dar pe parcurs am observat ca seamana (parerea mea)cu un CRC.Ne slefuit ,dar CRC.Nu ma pricep la aceasta rasa (si ma simt jenat sa recunosc dupa ce am vazut pe forum cite se fac pentru popularizare),dar te asigur ca le am cu cainii in general.Acum:nu contest in nici un fel parerile lui Horatiu si recunosc defectele catelului,dar eu care il stiu live vin cu parerile mele(posibil gresite).Osatura nicidecum fina (70 cm la greaban si 40 poate si de Kg;capul pare fin raportat la dimensiunile exagerate ale corpului la aceasta virsta(la noua luni este in plina formare si greseala mea cainele a fost hranit excesiv).Analizati capul separat si inafara de putin ;;nas in vint"pare ok.Ochii au culoarea corecta parca un pic mai rotunzi.Horatiu a observat ca urechile sint prinse mai sus.Odata cu maturizarea cutia craniana se va dezvolta si urechile vor mai cobori.Jaretul este cam inalt dar nu ma deranjeaza ,pe la 5 lunu datorita masei corpului credeam ca are;;coate de vaca'' .Cura de calciu si virsta au rezolvat problema.Iar linia superioara usor ascendenta (spre crupa),aratati-mi si mie un catel in crestere(bine hranit ,cu o crestere haotica)cu linia spatelui dreapta.Astept poze cu crc 9 luni pentru cultura mea .Daca doriti sa mai comunicam spuneti ,daca nu cu toate scuzele din lume ma retrag!Cu respect Romi.
Avatar utilizator
Romi
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 41
Membru din: Dum Mar 04, 2012 9:07 pm

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Romi »

Era sa uit esentialul .Puneti-mi si mie o poza cu CRC aprig selectionat cu coltii rinjiti.Sau in momentul cind i-si saluta stapinul atingind-ul usor cu crupa (la interval de 10-15 minute)dovedind prin limbajul corporal ca-l recunoaste de sef al haitei(alpha)!
Avatar utilizator
Albescu Robert
campion
campion
Mesaje: 402
Membru din: Lun Sep 13, 2010 8:21 pm

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Albescu Robert »

Vad ca ai pendulat pe 2 site-uri si primesti raspunsuri impotriva viziunii tale!Cum ti-am scris prima data, te rog sa-l expui la rubrica Caini Ciobanesti!Puiul mai are catava probleme care nu se vor" repara "odata cu maturizarea(m-am uitat la pozele postate de tine).Bafta cu el in continuare.Apropo,vezi ca urmeaza 2 expozitii chinologice:una in C-Lung si alta in Pitesti.Daca te prezinti macar la una dintre ele,vei primii raspunsul care trebuie!Mascul ce se apropie de varsta de 9 luni?E-Ciurea de Caraiman
Avatar utilizator
Romi
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 41
Membru din: Dum Mar 04, 2012 9:07 pm

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Romi »

Ca sa inchei asa cum este frumos spun:Torr este din caini de la stana posibil metis,dar cred ca de la asa ceva s-a plecat acum o gramada de ani.Locul lui este in curte si acolo va ramine.Nu are ce cauta la expozitii decit doar daca vreau neaparat sa ma fac de ris.Am ;;pendulat pe doua saituri'' nu in asteptarea unei pareri care sa il avantajeze,ci am observat ceva diferente intre liniile de crc expuse pe ele.Ciurea este un catel superb,exact genul care i-mi place (foarte sincer),dar asta ma intriga:daca e sa ma iau dupa comparatiile standard ale celuilalt sait as spune ca botul pare mai gros la baza,stopul ceva marcat,ceva si cu comisura buzelor(la virsta lui...),iar linia superioara...se pare ca am avut dreptate(poza1).Asa ca defecte poate gasi oricine luindu-se dupa standardul catelului ideal.Totusi in opinia mea Ciurea este mai mult decit superp,este impresionant.Nu stiu cum sa mut la ,,caini ciobanesti'' poate o face moderatorul .
Avatar utilizator
Romi
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 41
Membru din: Dum Mar 04, 2012 9:07 pm

Re: Torr la noua luni!

Mesaj de Romi »

Nu stiu sa mut topica aceasta la rubrica Caini Ciobanesti. Rog,daca se poate, un admin al forumului sa o faca .
Scrie răspuns