Carpatinul la control

Discutii pe marginea standardului
Avatar utilizator
Alin Butisca
erou al forumului
erou al forumului
Mesaje: 868
Membru din: Joi Apr 29, 2010 11:30 pm
Localitate: Stei, Bihor
Contact:

Re: Carpatinul la control

Mesaj de Alin Butisca »

Am fost foarte ocupat in ultimul timp, iar acum fac romane... :thumbup:

DA, un topic extrem de interesant si binevenit.
Privitor la Standardul Ciobanescului Carpatin, cred ca acesta este destul de bine pus la punct. Destul de exact, lasa putin loc interpretarilor personale. Tocmai din aceata cauza Carpatinul este o rasa destul (nu suficient) de omogena, in comparatie cu alte rase unde standardul este mai permisiv sau nu exista limite in toate sensurile (exemplu: talie – sa nu fie mai mic de x cm).
Si totusi, chiar si o „schita tehnica” buna precum standardul nostru poate fi nuantata, si asta inseamna neajunsuri.
Cred ca principalul inamic al prosperitatii unei rase il reprezinta tocmai aceste nuantari, de multe ori extreme, si care denota lipsa unei viziuni unitare, si cel mai important, corecte. Cand spun corecte, ma refer la standard, dar si la istoria rasei respective, la menirea sa, prezentul si de ce nu, viitorul sau.
Trecut – nu poti sa il ignori. Va intreb, ce ar reprezenta Carpatinul fara esenta sa de caine ciobanesc? Fara istoria sa? Ce ar insemna acest caine fara stropul de ancestralitate care traieste in el? Fara rusticitatea sa care se creioneaza atat de pitoresc? Probabil foarte putin, un caine de serie si show, dar in standard.
Prezent – cred ca trebuiesc puse in balanta si cele precizate la trecut, alaturi de standardul rasei, pe baza carora sa construim o viziune corecta si cat mai unitara posibil a rasei.
Viitor – tranzitia spre generatiile care vin a tuturor aspectelor anterioare, a unei mentalitati cu repere si scari valorice corecte, a invatamintelor noastre, rezultate atat din victorii cat si din infrangeri.
Aceste lucruri se pot realiza cel mai bine intr-un cadru organizat, unde daca nu exista iubire, cel putin sa existe respect. Constituit din crescatori, iubitori si promotori ai rasei care sa fie in stare sa vada si dincolo de gardurile propriilor caini. Care din pacare in lumea Carpatinului este inexistent.
O alta caracteristica importanta a Carpatinului este faptul ca munceste in echipa. Cum discutam de multe ori cu nea Banc, care are privilegiul sa vada acesti caini la lucru, cred ca aceasta trasatura a rasei CRC o face de multe ori victorioasa si extrem de eficienta la paza turmelor.
Ca o parere personala, lucru pe care il apreciez cel mai mult la un Carpatin este caracterul.
Deci avem o suma de termeni, cel mai preponderent fiind standardul, dar nici restul nu sunt de neglijat. Rezultatul ar trebui sa insemne progres.
In final, Carpatinul trebuie sa fie un caine care sa-ti impuna respect. Nici nu poate fi altfel, el este o nuantare a rusticitatii, situat la granita dintre mit si realitate...
Este in esenta sa cea mai frumoasa simfonie a realitatii pastorale romanesti...
Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine
Avatar utilizator
beto
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 71
Membru din: Lun Oct 04, 2010 1:06 pm

Re: Carpatinul la control

Mesaj de beto »

Buna seara,azi am avut o revelatie cand din intamplare am dat peste acest forum,am ramas placut surprins de diversitatea temelor abordate si de nivelul dialogului(civilizat),detin 2 carpatini cu acte si unul fara acte,pt cine stie sau vrea sa-l vada este masculul Tepes si este postat pe un site asemanator,am amintit de el pt ca in cele ce urmeaza o sa intelegeti ca acest mascul mie personal mi-a aratat unde este viitorul acestor caini...pt cine nu stie il am de la o stana,l-am luat la varsta de 11 luni si timp de un an si jumatate l-am tinut la mine in curte,nu s-a acomodat repede,ba dimpotriva,dar am avut sansa sa iau legatura cu cineva experimentat si priceput la caini provrniti de la oi,cu rabdare si sfaturi de la aceasta persoana s-a transformat radical,un paznic si un APARATOR al proprietatii uluitor,pt cine spune ca prefera un caine cu temperament puternic am toata intelegerea,acest mascul a fost in stare sa prinda o vaca de bot pt ca s-a apropiat amenintator de mine,dar in aceeasi zi sa accepte capriciile nepoticei mele de 3 ani care nu ii ajunge nici macar la greaban,exemple am nenumarate,prin primavara si-a facut o groapa in gradina si timp de 2 saptamani nu a iesit din ea doar bauna prelung,am cerut pareri de la cateva persoane iar concluzia a fost aceeasi:du-l inapoi la oi,cainele a fost prea atasat de turma,perioada cat a stat si a baunat coincidea cu perioada adunatului oilor,el vroia sa mearga cu turma,binenteles ca nu m-am putut impotrivi chemarii lui si momentan cainele face serviciu la stana unui prieten,concluzia la care am ajuns este aceea ca acesti caini ciobanesti trebuie sa se confunde cu trecutul lor iar viitorul lor asemenea un astfel de caine trebuie lasat sa faca ceea ce-i place si anume sa pazeasca si sa apere turma de oi,daca temperamentul si curajul lui pot fi folosite si in apararea proprietatii cu atat mai bine,tot o parere personala calitatile acestor caini nu se pierd daca cainele face paza la oi,pe cand cel provenit din canisa iti poate crea surprize,vorbesc din proprie experienta dupa cum aminteam mai sus detin 2 carpatini cu acte,o femela de 1 an jumate provenita din canisa si un mascul de 5 luni provenit tot din canisa dar parintii si o parte din inaintasi au facut sau fac serviciu la oi,ghiciti cine de la cine invata...meserie ;)
"Who we are and who we want to be is not the same all the time"-Xandria
Avatar utilizator
Florin Chiriac
carpatin junior
carpatin junior
Mesaje: 255
Membru din: Vin Apr 30, 2010 4:22 pm
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Carpatinul la control

Mesaj de Florin Chiriac »

Bun venit Beto ! Ne face placere sa stim ca forumul nostru atrage adevaratii iubitori ai acestei rase. Sedere placuta !
Avatar utilizator
beto
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 71
Membru din: Lun Oct 04, 2010 1:06 pm

Re: Carpatinul la control

Mesaj de beto »

Te salut Florine,am sa raman pana in momentul cand o sa apara animozitatile,sper sa nu fie cazul,nimeni nu detine adevarul absolut si implicit nu poate pretinde ca este atoatecunoscator,putem doar sa afirmam ca avem o experienta mai mica sau mai mare intr-un anumit domeniu,eu de exemplu privitor la aceasta rasa am o experienta mica,dar pot acumula...
"Who we are and who we want to be is not the same all the time"-Xandria
Avatar utilizator
Gabriel Mirea
carpatin junior
carpatin junior
Mesaje: 262
Membru din: Mar Mai 04, 2010 11:17 am
Localitate: Deva
Contact:

Re: Carpatinul la control

Mesaj de Gabriel Mirea »

Salut si bine ai venit. Bafta in cresterea Carpatinilor.
Un caine bun nu alearga dupa toti care il striga.
Avatar utilizator
Cogaion
carpatin junior
carpatin junior
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 3:28 am
Localitate: Deva
Contact:

Re: Carpatinul la control

Mesaj de Cogaion »

Bine ai venit pe forum !!!
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Carpatinul la control

Mesaj de alinaatudor »

Buna dimineata,
Ma delectez in fiecare zi cu mesajele noi...ma bucur sa va citesc..mi-a rasarit in minte o intrebare referitroare la diferenta de caracter dintre un mascul si o femela de carpatin...oare aceasta nu ar trebui sa fie evidenta, in timp ce masculii sunt buni pazitori si agresivi cu strainii care patrund pe teritoriul lor, femelele ar trebui sa fie bune "mame" pentru puii de om, pentru stapani...eu am observat ceva la Mura mea, care e mica, nu are inca instinctele slefuite, personalitatea ei abia acum se contureaza, insa e foarte foarte protectiva cu fetita mea, pur si simplu o sufoca la propriu...si in plus este foarte comunicativa, latra si urla in diverse moduri pentru a ne transmite sentimente si intentii..cu siguranta si masculii fac asta, dar eu am un feeling ca femelele sunt mai “umane”...
Nu dati cu pietre e doar un sentiment pe care il am, Mura e primul meu caine si poate ce spun eu sunt lucruri evidente...:)...sau chiar prostii
Avatar utilizator
Cogaion
carpatin junior
carpatin junior
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 3:28 am
Localitate: Deva
Contact:

Re: Carpatinul la control

Mesaj de Cogaion »

Nu avem pietre pentru ca a venit vremea rece si am intrat cu calculatoarele in casa :lol: :lol: :lol: Stai linistita ca nu s-a nascut nimeni doxa. Toti mai avem de invatat.
Este foarte dragut ca ne impartasesti observatiile tale. Fiecare caine are propria personalitate, la fel ca si noi. In general, carpatinii sunt protectivi cu copiii, fie ei masculi sau femele. In cazul femelelor, partea buna e ca sunt mai docile decat masculii, in general, fapt care insa nu inseamna ca sunt lipsite de personalitate.
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Carpatinul la control

Mesaj de alinaatudor »

:roll:
Avatar utilizator
Zaharia Iulian
carpatin junior
carpatin junior
Mesaje: 244
Membru din: Mie Apr 13, 2011 1:55 pm
Localitate: iasi
Contact:

Re: Carpatinul la control

Mesaj de Zaharia Iulian »

am un mascul 12 ani ,il cheama ursu....
Imagine
40 kg inaltime la greaban 65 cm ce-i drept nu f masiv...sincer parerea mea despre actualii carpatinii e ca se cauta exemplare cat mai impunatoare ceea ce consider ca e gresit....
Scrie răspuns