Hrana prin afix de crescator

Avatar utilizator
Alin Butisca
erou al forumului
erou al forumului
Mesaje: 868
Membru din: Joi Apr 29, 2010 11:30 pm
Localitate: Stei, Bihor
Contact:

Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Alin Butisca »

Ce marca preferati?
La ce pret o achizitionati?
Care consideratri ca este raportul calitate/pret?
Eu cumpar pe baza contractului realizat prin afixul de canisa de la Pro Pac, sacul de 15 kg este 105 Ron, o primesc acasa, distributia este odata la doua saptamani..
Consider ca este cel mai avantajos raport calitate/pret.
Aici gasiti site-ul lor: http://www.propac.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; .
Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii...
Singurul defect al cainilor este ca iubesc orice jigodie de om...
Imagine
Avatar utilizator
Negru
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 18, 2012 2:45 pm

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Negru »

Buna ziua,e foarte bun Pro pac-ul la banii aia.Cred si eu ca la asemenea mancare aveti caini deosebiti.Eu il hranesc cu Bewi dog care e premium si oricum destul de scumpa fata de pretul la care se importa.Nu mai zic de Pro pac care la magazine e dublu fata de ce scrieti aici.Noi cei care nu avem canise nu stiti cumva cum am putea lua asa ceva la pretul de canisa?
Avatar utilizator
Negru
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 18, 2012 2:45 pm

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Negru »

Am si uitat sa va raspund despre pret.Bewi dog este 160 ron sacul de 15 kg si cum spuneam e doar premium:)Cu criza asta cred ca il trec pe friskies dar mi-ar parea tare rau avand in vedere ca are 4 luni jumatate si inca mai creste.As vrea sa creasca cu ce e mai bun.Apropo de crestere stiti cumva daca 20 de kg e greutate normala la 4 luni.Catelul arata si se simte excelent,chiar si veterinarul mi-a spus ca e ok.
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de alinaatudor »

buna,

eu de jumatate de an ii dau Murei Husse Prima, 195 RON /15 kg, mancare tip premium.
e scumputa zic eu...dar am schimbat belcando caci facea kk moale de la ala..si la asta e ok, ii si place ...nu stiu daca pe aici mai foloseste cineva din asta..???
cineva imi spunea ca e ciobanesc, ar manca si mamaliga cu zer...dar ma gandesc la multe aspecte, cu frieskies s-ar putea sa aiba probleme cu blana, chiar daca va trece de perioada de crestere accelerata...habar nu am..
pot sa va spun ca am facut o comparatie la un alt catel, un metis de ciobanesc german, caruia i-a m dat 1 an ce ii dadeam si Murei..si apoi am dus-o la tara..cand a plecat de la mine ii lucea blana, era ca data cu crema de pantofi..acum, dupa mese neregulate si mancare very low quality (boabe din supermarket), blana e terna, parca se rupe...deci...conteaza mult hrana pe tot parcursul vietii pentru calitatea vietii cainilor..blana, tract digestiv, oase..etc
Avatar utilizator
Negru
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 18, 2012 2:45 pm

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Negru »

Sunt convins de faptul ca alimentatia conteaza ,de aceea pana acum a primit doar premium.Ce ma supara e faptul ca mancarea premium e defapt la jumate daca nu mai jos decat o cumparam noi din magazinele de specialitate.Ca dovada domnul de mai sus ia Pro pac cu 105 ron iar in magazin e de doua ori mai scump.Daca stau sa ma gandesc bine pot sa-i dau un kg de carne pe zi de banii aia si cu siguranta e mai buna decat ce au ei in sac cat de premium ar fi:))In concluzie ideea era ca a ajuns un lux sa-ti hranesti cainele cu mancare buna cand defapt pretul la importator e moca si trend-ul la scumpire il dau smecherii cu petshop-uri si magazine de veterinara.Culmea culmilor sunt familii in tara asta care mananca pe luna de banii pe care noi ii dam pe un sac de royal canin,pro pac sau mai stiu eu ce.Asa nu mi se pare nicicum normal.Unde in lume mancare de caini e la acelasi pret cu cea pentru oameni?:))))Doar la noi,evident!:)))Bewi dog cum ii dau eu,are un pret de 20,5 euro in germania iar la noi intre 155 si 175 de ron.Cam dublu nu?Nu mai zic ca germanii au alta putere de cumparare.....
Avatar utilizator
Negru
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 18, 2012 2:45 pm

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Negru »

Despre ciobanescul german metis al dvs nu stiu ce sa spun.Nu cred ca-i doar mancarea ci si ingrijirea in sine.Eu am dus la tara un ciobanesc german in toata regula luat cu bani grei pe care bunica il trateaza ca pe un oarecare caine.Ii da sa manance cand isi aduce aminte si il tine spanzurat in lant.Mentalitatea despre caini e alta acolo.Intr-adevar mancarea asta low cost e proasta dar nu e singura vinovata.Oricum daca o voi incerca desi nu vreau s-o fac va voi tine la curent.
Avatar utilizator
Horatiu Stan
carpatin junior
carpatin junior
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 13, 2011 2:09 pm

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Horatiu Stan »

Am avut parte de o experienta similara cu Alina utilizand Belcando, asa ca am renuntat si eu. Poate fi folosit pentru tratarea constipatiei, daca este nevoie, sau in amestec cu altceva. Ulterior am folosit Acana caruia nu am ce sa-i reprosez. Oricum, eu prefer hrana gatita, cea uscata fiind utila mai degraba pentru completare atunci cand este cazul. Hrana este importanta, dar sa nu uitam miscarea si socializarea.
Nu piere cand lumile pier,
Carpatinu-n Carpati e strajer!
Avatar utilizator
alinaatudor
puppy carpatin
puppy carpatin
Mesaje: 152
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de alinaatudor »

Negru, ai dreptate in ambele mesaje, in primul rand e vina mea ca am dus cinele la tara si nu duc mancare buna chiar si asa...o perioada ii duceam, insa numarul cainilor care mancau din ea mi-a depasit cu mult posibilitatile financiare..asa se face ca acum intr-adevar e tratat cu restul la fel, paine si resturi..si din cand in cand boabe low cost.
Si asa e si c mancarea, insa totul e un bussiness, asa ca daca poti face rost de ceva ieftin si bun..ok..nu vad de ce sa ne razvratim impotriva unuia care nu te forteaza nici un fel sa cumperi..asta e pretul lui, e libera alegere, daca nu vrei sa iei de la petshp ..nu lua...nu cred ca trebuie sa gandim ca toti ar trebui sa luam la acelasi pret, pai Alin cumpara pentru canisa, de cateva ori mai mult decat cumpar eu pentru un singur caine..si e firesc sa aiba privilegii ..e normal, poti negocia cand esti in poztia de a negocia.
e trist ca sunt oameni care nu au ce manca, dar am depasit de mult ideea ca i-as putea ajuta dand cainelui meu mai prost de mancat..eu imi tratez cainele (hihi..si mai nou psica) ca pe copilul meu..cat timp le pot oferi tuturor un standard ridicat, o voi face. nu ma pot gandi ca ii pot ajuta pe altii care nu au ce manca..suntem intr-o economie capitalista, nu suntem toti egali...chiar daca multi ar vrea asa o egalitate fortata.
De asemenea, eu cred in puterea boicotului, nu ne convine, nu cumparam si se duce de rapa magazinul X.. (ex. Mic cel mic :)).
sa ne ajute Dumnezeu sa putem duc cheltuielile, si voi incerca sa le dau atat murei cat si Lisei (pisica) o hrana de calitate, cat ma pricep, na...

PS: daca as gati Murei, sotul meu ar baga divort..s-ar simti lezat ca lui nu ii gatesc nicodata :lol: :lol:
Avatar utilizator
Lavinia B
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 05, 2011 12:16 am

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de Lavinia B »

alinaatudor scrie:
PS: daca as gati Murei, sotul meu ar baga divort..s-ar simti lezat ca lui nu ii gatesc nicodata :lol: :lol:
Alina, stai linistita in privinta divortului, se vede ca esti inca tanara, asculta de mine ca la peste 40 de ani(si ceva) pot sa-ti spun din proprie experienta ca sotul tau in scurt timp va devenii un excelent bucatar ..
Eu atunci cand sunt in tara gatesc zilnic pentru Charlie (Dar de Plai Bistritean), iar mancare uscata cumpar prin afixul de canisa al Claudiei si Nicu Cazacu si deja de mult timp folosesc BOSCH ca si ei. Vreau sa va spun ca este extraordinar sa vezi ca la cei doi caini ai mei (mai am achizitionat de pe strada o femela de ciobanesc mioritic abandonata) le place la nebunie aceasta mancare. Si raportul calitate pret este foarte bun iar faptul ca este de calitate se vede cum arata cainii, in special Charlie (Dar),pe care blana straluceste. Oricum pentru Charlie (Dar), gatesc (poate mai putin) si cand suntem la casa noastra din Germania si pot sa-ti spun ca pana si sotul meu a ajuns sa gateasca pentru caini, atunci cand este pe acasa, lucru pe care nu am crezut ca va fi posibil vreodata. In special seara le dau mancare gatita in cantitate suficienta.
Avatar utilizator
dangre
baby carpatin
baby carpatin
Mesaje: 23
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:49 pm
Localitate: Măcin

Re: Hrana prin afix de crescator

Mesaj de dangre »

Hrană premium nu mai folosesc de mult( cam de când a împlinit Ursu 1,5 ani), mai ales că în ultimul timp acest tip de hrană este mai scumpă decât carnea macră din măcelării ( pe la noi prin Tulcea hrana premium se vinde cam pe la 20 lei kg). Am folosit, și încă folosesc, un tip de hrană uscată produsă la noi în localitate. Nu prea este grozavă (mă refer la faptul că nu se compară cu hrana premium), dar o masă pe zi constă în tacâmuri de pui fierte ( în prezent 2,99 lei kg). O pungă de tacâmuri, de aproximativ 1,4 - 1,5 kg, o folosesc pentru 2 mese.
Scrie răspuns